Minne Sandstra stapte ruim een jaar geleden bij ARN binnen voor een tijdelijk onderzoek naar batterijen. Het plan was simpel: even wat werkervaring opdoen na zijn master econometrie, en ondertussen rustig solliciteren. Het liep anders.
“Al vrij snel kwam de vraag: kun je niet ook wat andere dingen oppakken op het gebied van data-analyse?”, vertelt Minne. Collega’s bij financiën en ICT deden dat er tot dan toe bij, maar kwamen er niet altijd aan toe. Stukje bij beetje trok Minne die taken naar zich toe en liet hij de organisatie zien wat er met data mogelijk is. “ARN is een kleine organisatie, iedereen kent elkaar heel goed. Uiteindelijk is er een hele functie om mij heen ontstaan: datamanagement, automatisering, AI, en allerlei analyses.”
Econometrie met een groene missie
Minne studeerde econometrie – de kunst om de wereld om je heen in getallen en modellen te vatten, zoals hij het zelf noemt. Zijn master had een focus op klimaat: het toepassen van econometrische methoden om veranderingen in het klimaat te analyseren. “Dat zette mij het denken: wat wil ik na mijn studie? Het liefst iets met duurzaamheid en maatschappelijke impact”, vertelt hij. Hij keek naar climate tech, overwoog een PhD. Toen kwam de vraag van ARN.
De combinatie trok hem over de streep. “Dat het iets met duurzaamheid had én iets met auto’s – ik ben altijd al geïnteresseerd geweest in auto’s – dat was mooi meegenomen.”
Zorgen dat de cijfers kloppen
Het fundament van Minnes werk is datakwaliteit. Hij zorgt dat ARN beschikt over cijfers en analyses waar iedereen op kan vertrouwen. Om alle data-inzichten ook bij collega’s te krijgen, bouwt Minne dashboards. “De data moeten kloppen. Dat is de basis van heel veel beslissingen.”
In de praktijk draait dat om twee dingen. Het eerste is controle. ARN geeft namens de importeurs uitvoering aan auto recycling en autobatterij recycling en moet aan strenge wettelijke eisen en contractuele afspraken voldoen. “Om te zorgen dat dit op de juiste manier en binnen gestelde termijnen gebeurt, is het belangrijk dat we beschikken over betrouwbare en overzichtelijke data. Daar kom ik in beeld.”
Het tweede is vooruitkijken. Met voorspellende modellen berekent hij hoeveel batterijen er de komende jaren terugkomen en wat dat betekent voor de kosten die gemaakt gaan worden. “Ons model geeft inzicht in wat voor fonds wij daarvoor aan moeten houden”, legt hij uit. “Daarmee kan het management beslissingen nemen, bijvoorbeeld om de tarieven aan te passen. Ik vind het leuk om te merken dat er echt iets met mijn werk wordt gedaan.”

Klaar voor 100.000 batterijorders
Om de groeiende stroom aan batterijen aan te kunnen, is grootschalige automatisering onvermijdelijk. “Als wij straks 100.000 batterijorders per jaar binnenkrijgen, gaat dat niet meer door één persoon die alles handmatig invult”, zegt Minne. “Auto’s doen we al dertig jaar, daar zijn we een stuk verder mee. Met batterijen zijn we nog veel minder lang bezig. Daar gaat nog heel veel veranderen.”
Minne ontleedt processen binnen de organisatie en kijkt hoe ze slimmer ingericht kunnen worden. Zijn visie: de medewerker van de toekomst krijgt bij ARN niet minder werk, maar ánder werk. “We willen ze meer tijd geven voor dingen waar ze nu niet aan toekomen.” Het repetitieve klikwerk verdwijnt. Wat overblijft is de controlerende rol: afwijkende orders signaleren, uitzonderingen bekijken, bijsturen waar dat nodig is.
Shredderproef
De komende maanden staan voor Minne in het teken van de shredderproef. “Je moet het zo zien: uit een autowrak komen allemaal verschillende stromen, die vervolgens worden gerecycled, hergebruikt of verbrand voor energieterugwinning”, legt Minne uit. Om te zien hoe goed ARN recyclet, moeten die stromen worden gemeten en moet die proef regelmatig worden uitgevoerd.
Sinds de vorige proef is er veel veranderd: auto’s zijn zwaarder geworden, er zit veel meer elektronica in, en de eerste elektrische voertuigen komen terug met onderdelen die in een gewone auto niet voorkomen. Dat zijn allemaal factoren die de uitkomst beïnvloeden. Met zijn statistische achtergrond berekent Minne hoeveel en welke auto’s er door de shredder moeten voor een representatieve steekproef. “Dat is echt een project dat de komende tijd gaat lopen.”
Hockey, reizen en bordspellen
Shredderproeven voorbereiden, tariefmodellen bouwen, automatisering vormgeven – de agenda van een data-analist bij ARN is goed gevuld. Desondanks staat Minne ook drie keer per week op het hockeyveld. “Ik doe geen topsport, maar ik spel wel een prima niveau om ook daar de uitdaging te vinden.” Verder speelt hij graag bordspellen met vrienden. En hij houdt van reizen. “Ik heb samen met mijn ex-vriendin 3,5 maanden gereisd, van het meest noordelijke punt van Zuid-Amerika naar het zuidelijkste punt, door Colombia, Peru, Bolivia, Chili en Argentinië. Ook heb ik 7 maanden in Valencia gewoond, waar ik Spaans heb geleerd en heb gehockeyd.” Hij is het reizen nog lang niet moe: er staat een trip naar Mexico gepland, en reizen naar Nieuw-Zeeland en Japan staan al op de planning voor dit jaar en volgend jaar.
Wat Minne bij ARN houdt? De mensen. “Er zijn er meerdere die al 25 jaar in dienst zijn. De relaties zijn onderling heel goed, veel collega’s zien elkaar ook buiten werk. Ik voelde me gelijk heel erg thuis.”



